Bilmediğimiz Serhan Yasdıman kimdir?

Kısaca: İnsan olmaya çalışan , her bireyin başka canlının alanına girmediği sürece istediği alanda özgür olabilmesini, kimseyle işi olmayan , kendini keşfederek dışarıyı algılamaya çalışan , kitap okumayı , belgeselleri seven doğa aşığı bir öğrenci diyebilirsiniz..

Bize ailenizden ve çocukluğunuzdan bahseder misiniz?

Anne tarafım İzmir’de yaşarlar.Ticaretle uğraşırlar.Baba tarafım Kırşehir’den İstanbul’a göçmüş genelde sanatkar ve müzisyenlerdir.

Çocukluğum genel olarak İstanbul’da geçti.92 senesinde konservatuara girmekle müziğe başladım ve şekillendi.

Sanat hayatına girişiniz nasıl oldu? Nasıl Karar verdiniz?

Dedemden ve babamdan dolayı evimizde hep müzik tınıları bir şekilde vardı zaten.Bende küçükten beri bu tınılar ile büyüdüğüm için bir şekilde kulağıma yerleşti ve aileminde desteğiyle 92 yılında konservatuara başladım.

Sahne hayatınızda hiç unutamadığınız sizi etkileyen güzel bir anınız var mı?

Sahne hayatımda pek kötü anım yok zaten müzik yaptığım ve onu hissettiğim anları kötü nitelendiremem.Ama Sezen Aksu yaptığım bir taksim sonrasında yanıma gelip benim iki yanağımdan öpmüştü bu çok sevdiğim bir anımdır.

Siz sanat ile mutluluk arasında bir bağ kuruyor musunuz? Müziğin sizin için anlamı nedir?

Ben mutlu olmadığım zamanlarda pek sanat icra edemiyorum.Çünkü mutklu olmamak demek kafada bir şeyin takılı kalması demektir.Böyle anlarda pek estetik bir şey çıkmaz.Aslında sanatla sadece mutluluk arasında bir bağ kurmuyorum çünkü hangi hal üzerindeyseniz sanatınızdan o yansır.Müziğin bir çok etkilerini gördüm insanlarda kaldırıp dans ettirdiğinide oturup uyuttuğunuda dolayısıyla benim için çok çeşitli anlamları var şöyle diyebiliriz: Hayattan kopuk değil ama bizim en derin noktalarımıza dokunup oraları harekete geçiren frekanslar.

Sanatçı olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

Matematikçi , Sosoyolog , Psikolog ya da Nörolog olabilirdim.

Sizi hayatta en çok ne mutlu eder?

Dışarıda değil tamamen kendimde olduğumu hissettiğim anlar.

Gelecek ile ilgili plan ve hedefleriniz nedir?

Yeni bir prodüksiyon şirketi kurduk onunla yapmak istediğimiz çalışmalarımızı halkla buluşturmak istiyoruz.

Gezmeyi ve seyahat etmeyi sever misin?

Oldukça severim.Vaktim oldukça yeni yerler görmeye çalışırım.Turnelerde daha önce gitmediğim bir yerdeysem mutlaka otelin etrafındada olsa bir tur atarım.

Uzun seyahatler mi, kısa kaçışlar mı? Hafta sonlarını değerlendirir misiniz?

Hepsi uyar bana.Müzisyenlik mesleğinin pek haftasonu yoktur her an her yerde bir üretimin olabileceği bir meslek olduğu için pek farketmez hafta içi haftasonu.Dolayısıyla her boş anımı değerlendirmeyi seçerim.

Sizin için tatil deniz kum güneş üçlemesi midir? Yoksa gezelim görelim yiyelim mi tercih edersiniz?

Kesinlikle gezelim görelim tarafındayım.

Mavi Tur mu? Tren Yolculuğumu yoksa uçak mı?

Mavi tur ,tren , motorsiklet , bisiklet bunları severim.Uçakta tabiki çok hızlı ama gökten ve geçtiğiniz yeri göremeden gidiyorsunuz.Gerçi ben gökte olmayı ordan gözlemlemeyide severim 🙂

Mutlaka görmeliyim dediğin bir yer var mı?

Küçükken Amerika’da 6 ay kalmıştım fakat nasip olursa bir daha gitmek istiyoru.

Gezip gördüğün seyahat ettiğin yerler arasında sizi en çok etkileyen yer neresidir?

Londra ve Hollanda.Biz sanatçılar özgürlük düşkünü insanlarızdır ve bu iki ülke özgürlükçü yaklaşımıyla insanların kafalarının en rahat şekilde çalıştığı ve dolayısıyla üretebildiği yerler.

Fotoğraflar : Serhan Yasdıman