Rockall’a, Atlantik’in Kardak’ına hoş geldiniz.

Üzerinde keçi bile olmayan 20 metre uzunluğunda dik bir kayalık olan Rockall’ın tek sakinleri yolda mola veren kuşlar, bazı yumuşakçalar ve kabuklular. Bunun dışında bitki olarak da yosun bulunuyor. Faydasından çok ziyanı var diyebiliriz, zira yarattığı krizin yanında okyanusun ortasında çıkıntı yapan bir kayalık olarak tarih boyunca bol ölümlü gemi kazalarına da sebep olmuş.

Deniz ortasında yer alan ve petrol arama sahalarına da yakın olan bu kayalığın Greenpeace’in gözünden kaçması elbette düşünülemezdi. 1997’de kayalığı işgal eden grup buranın Waveland isimli yeni ve özgür bir ülke olduğunu, bağlılık sunan herkese vatandaşlık sunduklarını söyledi. Wavelandlilere göre, takip eden günlerde 15.000 kişi vatandaşlık için başvuruda bulundu.

Bunun yanında kayalığın Galce’deki adı olan Rocabarraigh’n mitolojik bir tarafı da var; efsanelere göre bu kaya 3 kez görünür olacak ve en son göründüğünde dünyanın sonu gelmiş olacak.

Bu kayalık neden bu kadar sorunlu ya da genel olarak Kardak benzeri olaylar neden yaşanıyor diye soracak olursanız, bu sorunun yanıtı’nın Kıta Sahanlığı olayında yattığını bilmeniz gerekiyor. Ada (ya da kaya) kime aitse çevresindeki belli bir alanda balıkçılık, petrol arama gibi ayrıcalıklar sahip olan ülkeye ait oluyor.

Peki, neden gidilemiyor? Kayalığa çıkartma yapmadığınız sürece zaten ulaşmanız imkansız. İngiltere’nin 1955’te yerleştirdiği “biz geldik, bizimdir” temalı plaket kaybolmuş, şimdi yakın zamanda gidip yeniden takmayı planlıyorlarmış. Kaşif Nick Hancock da bağış temalı bir eylem için gidip 60 gün kayalıkta yaşamayı planlıyor (ki o kadar kalan olamamış kayalıkta). Bu 2013 Mayıs ayının sonunda bir gemiyle gidip yanaşmayı denemiş ancak hava şartları yüzünden kayalığa çıkmakta başarılı olamayıp 2014’e ertelemiş planını. Belki onunla gidilebilir, denemek sizin elinizde!

Kaynak : Fotoğraflar Alıntıdır.