Osman Atasoy Kimdir? Kendinizi biraz anlatır mısınız? Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

22 Temmuz 1957’de İstanbul’da doğmuşum. Fenerbahçe Dalyan semtinde yaşadım. Lise yıllarından itibaren hem okudum hem çalıştım. Kendi işimi kurdum. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Üniversite yıllarında işimden ayrılıp Poyraz adlı 6.20 metrelik kayığımla Ege’ye açıldım. O tarihten itibaren çoğunlukla denizde ve teknede yaşadım. Bodrum’daki ilk yelken okulunu 1982 yılında kurduk.

Yelkenciliğe nasıl ve ne zaman başladınız? Hikayenizi anlatır mısınız?

Dalyan deniz kenarında, köy havasında küçük bir İstanbul semtiydi. Çoğu ailenin kürekli sandalı vardı. Babamın sandalı Hasan Reisin kayıkhanesinde dururdu. Kürek çekmeyi ve yelkeni küçük yaşta onda öğrendim. Galatasaray’da kısa bir süre, Fenerbahçe’de ise uzun yıllar kürek ve yelken yaptım.

Küçük bir yelkenli teknede ve Okyanusta yaşamak nasıl bir duygu? Tekne hayatının ve Deniz Hayatının insana kattığı değerler nedir?

Deniz ortamı tabiatın günümüzde en az bozulmuş ve saf halini barındıran bir ortamdır. Hele okyanuslar hala dünyanın yaratılışında nasıllarsa bugün de aynıdırlar. İnsanoğlunun her şeyi değiştiren gücü buralara hakim olamamıştır.

Böylesine tanrısal bir ortamda yaşamak ayrıcalıktır, lütuftur. Ancak bir kara canlısı olan insanoğlunun yaşamasına pek de uygun değildir. Pek çok zorluğu vardır.

Deniz hayatı insanı hırslarından arındırır. Sivri köşelerini törpüler. Ancak bunun için bir iddia, gösteriş amacı taşımadan denizlerde yaşamak gerekir. Bu da çoğumuzun nadiren yapabildiği bir şeydir!

Uzaklar II teknesi ile Atlantik ve Güney Denizlerini aşarak Antarktika’ya giden ilk Türk’sünüz.  Bu seyahatiniz de hissettikleriniz. Antaktika’da olmak ve Antarktika’nın size hissettirdiği düşünce ve duygular ne idi?

Sibel Karasu ile birlikte Antarktika’ya gittik. Deniz hayatında yeteri kadar pişememişiz ki çok gurur duyduk! Çok zor bir seyahatti ama varınca değdiğini anladık. Antarktika’da kendimi hiç bir yerde hissetmediğim kadar huzurlu ve başka bir yere gelmiş gibi hissettim. Tam anlamıyla dünyanın hem içinde hem dışında bir yerdi.

Tekne’de yaşamın avantajları ve dezavantajları nedir?

Kara hayatındaki konfor ve güvenlik denizde yoktur ve ayrıca aranmamalıdır da.. Arayan denizde mutlu olamaz. İkisi ayrı ortamlardır, mukayese edilmeleri doğru olmaz.

Seyahatiniz’de sizi en çok etkileyen ve beğendiğiniz yer ya da yerler neresidir?

En güzeli uzun okyanus geçişleriydi. Kara olarak ise Pasifik’teki Tonga Krallığı en unutulmaz yer oldu. Tabii ikinci seyahatimizdeki Antarktika onun da önüne geçti.

Seyahtiniz’de en zorlu anınız ne zamandı ve nedir?

İlk seyahatte Karayip Adaları ile Panama arasındaki bir haftalık seyir, ikinci seyahatte ise Güney Okyanusu’ndan Antarktika’ya iniş çok zordu.

Yelkenli Tekne ile Dünya Turuna çıkmak isteyenlere tavsiyeleriniz nedir? Dünya Turunu tavsiye eder misiniz?

İstiyor ve kendilerini hazır hissediyorlarsa tabii ki tavsiye ederim. Ama bunu bir hırs, gösteriş ve kendilerini kanıtlamak amacıyla yapacaklarsa sonunda mutsuz olurlar.

Mutlaka görmeliyim dediğiniz bir yer yada yerler neresi?

Şimdilik böyle bir yer yok.

Son zamanlarda neler yapıyorsunuz?

Şu anda Brezilya’da Amazon şamanlarıyla uzun bir kamp yapıyoruz.