Sanat ve Müzik dünyasına nasıl ve ne zaman girdiniz? Bu konuda ki hikayenizi anlatır mısınız?

Müzik hayatım 9 yaşında iki büyük abimin çaldığı bağlama ve dilsiz kavalı öğrenmekle başladı.. ve 11 yaşında Yuva saz evinde ilk ustam Aydın Cangürgelin himayesinde makam ve ritmleri öğrenip ayni zamanda düğün ve konserlerde kaval çalmaya başladım..17 yaşında İstanbul’a taşındığımızın 2. günü Orhan Gencebay’ın baş bağlamacısı olan Ahmet Sezgin’le çalışmaya başladım ve aynı zamanda stüdyolarda bir çok sanatçıların plaklarına eşlik ettim. 1976 da ABD ye yerleşene kadar…

Müzik sizin için ne ifade ediyor?

Müzik öncelikle titreşimin sanatı ve ilmidir ve de insanin kendi öz benliğine giden en direk, en kestirme yoldur. Bence bu idrak ile yaklaşıldığında da en mükemmel bir Meditasyon ve de Dua halidir.

Tasavvuf ve müzik. Bu konuda ki düşünceleriniz nelerdir?

Tasavvuf bir irfan ilmidir ve anladığım kadarıyla özet olarak iki şeyi kapsamaktadır. Birincisi Kainatin Sahibi Yüce Yaradana duyulan Hayranlık ve Aşk; ikincisi ise bütün yaratılan her şeyi Yaradan’dan ötürü sevebilmektir.

Müzik ise bütün kainat ve yaratılış titreşimden ibaret olduğu içinde  her boyutta, içimizde ve dışımızda zaten devamlı olarak meydana gelmektedir….

Sufizm ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Sufizm bize Yüce Yarada’nın hayranlığıyla bütün yaradılana muhabbet duyduktan sonra kendimizdeki gerçeğin bütün kainat ile bağlantılı olduğunu ve de dış alemin yalnızca bize misal olup yaşamın sadece ve sadece kendi özümüzle haşır neşir olarak kulluğumuzun ve insan olmamızın idrakini geliştirmek olduğunun bilincinde olmayı öğretir.

Ney üflemenin zor olduğunu duydum? Bu doğru mu?

Tabi ki boş bir boruya üflendiği için zormuş gibi görünse de aslında zor olan zihnimizi  boşaltarak sadece yaptığımız işe odaklanabilmektir. Aşk olmazsa meşk olmaz sözü de bunu en iyi şekilde anlatıyor.. İnsanin bir şeye kabiliyeti varsa ona karşı sevgisi ve de en mühimi sabrı da vardır, zorluklardan yılmaz ve onu elde edinceye kadar bıkmadan uğraşır.

Ney çalmak sizin için ne ifade ediyor?

Ney çalmak nefesimle olmamın bilincini geliştirdiği için kendimi tanımamda ve de geliştirmemdeki en büyük yardımcım v ede beni iç alemime taşıyan kutsal Burak Atı gibidir.

Ney dışında (üflemeli enstrüman) çaldığınız başka bir enstrüman var mı?

Zurna ve Kavala çalıyorum.

Sahne’de olmak sizin için nasıl bir duygu?

Sahnede olmak duygu ve düşüncelerimi bana yansıtan dev bir aynanın karşısında olmak gibi.

Konser öncesi meditasyon yaptığınızı ve şu ana dek konserde konsantrasyonunuzu bozacak hiç bir durumla karşılaşmadığınızı okudum. Bu bağlamda Ömer Faruk Tekbilek kendi dinleyicisini nasıl tanımlar?

Ben her halükarda Hz. Eyub (AS) gibi Hoşnut bir Kul olmanın çabasıyla hayatın bir problem değil her anıyla yaşanacak bir gizem olduğunun bilinciyle yaşadığım için her şeye Mevlam neylerse güzel eyler diyerek bakıyorum. Ve olan her şeyde hakikaten bir şeyler öğretmek için oluyor ve kendiliğinden olması gerekeni meydana getiriyor.

Benim müzik yaparken ki gayem hiç bir zaman virtiyozlük gösterisi olmayıp sadece o AN da hissettiğim duygularımı aktarabilmeyi ve paylaşabilmeyi düşünüyorum.Ve her yaştan insanlar bunu hissettiklerini söylüyorlar. Hamdolsun.!

Hasret adlı muhteşem eserinizi dinlerken hep bu parçayı Türkiye’den ayrı kaldığınız dönemde notaya döktüğünüz hissine kapılıyorum.Hasret,vatan hasretinden mi doğdu?

Aslında hem bu bedenimin Vatanına hem de gerçek Vatanımıza olan hasretin karışımından doğdu….

I Love You isimli eserinize hayranım. Nasıl bu kadar hoş be güzel bir melodi ve şarkı ortaya çıktı?

Maalesef çoğunlukla insanlar cd’yi almadan bu şarkıyı dinledikleri için şarkının bana ait olduğunu zannediyorlar; şarkının bestekarı kanunu çalan Hasan İşakkut’tur. Ama şarkıda kanun ve keman hariç bütün sazları ritimler dahil kendim çalarak ve de aranjmanını da yapıp duygularımı her yönden katarak ona bu şekliyle hayat veren ham dolsun Nasip Eden’e ben oldum.
Hasan kardeşim bu şarkıyı sevip de ayrılmak zorunda kalmanın yarattığı duygularla yazmış.

Beste yaparken başkalarının hüzünlerinden beslenir misiniz?Buradan hareketle güçlü bir empati yeteneğiniz olduğundan söz edebilir miyiz?

Müzisyen olan insan zaten duygusaldır ve elbette ki etrafında olan hüzün ve acıları hemen hissetmesi kaçınılmaz bir şeydir.

Dünya’da tanınan nadir Türk Müzisyenlerinden birisiniz? Yurtdışında müziğiniz nasıl karşılanıyor?

Hamdolsun ilahileri, romantik, klasik ve de folklorik müzikleri bir arada çalabildiğim için bu geniş yelpazenin verdiği duyguları çok güzel bir şekilde paylaşıyorlar.

Doğu ülkeleri de,batı ülkeleri de müziğinize ilgi gösteriyor. Müziği amacına ulaştırıp, evrenselleştirdiniz. yolculuğunuzun başında bunu başarabileceğinizi düşünmüş müydünüz?

Benim bütün amacım kendi kendimle haşır neşir olup içimde olan ve de gelişen duygularımı insanlarla paylaşmaktı ve halada öyle. Sabır Ağacımda yazdığım sözler bunu en iyi sekilde dile getiriyor sanırım:

Sulariz Gönlümüzü şükretmenin suyuyla

Geleceğe bakarız şimdinin huzuruyla

Gelecek şimdi idi şimdi ise gelecek

Görüyoruz Yaradan ne güzellikler verecek.

Türkiye’de müziğin gelişimini nasıl buluyorsunuz? Ne düşünüyorsunuz?

 Alfabe değişikliğinin ve de devrimlerin yarattığı duraklamanın yavaş yavaş bittiğini ve her şeyde olduğu gibi tekamülün devam ettiğini görüyorum. Keşfedilmeyi bekleyen çok zengin müzik kültürümüzün layık olduğu düzeye geleceğine inaniyorum.

Hayat felsefeniz nedir? Hayat hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hayat felsefemi şu cümle çok güzel anlatıyor “Hayat çözülecek bir problem değil, yaşanacak bir gizemdir. Hayat ruhumuzun beden içinde potansiyelini keşfetmesi için verilmiş bir süreçtir…

Aşk hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşk kendinden geçiş halidir.Ve bunun içinde hoş görü, şefkat, fedakarlık, sevecenlik ve daha nice güzel vasıflar vardır. Bu bağlamda ” Yok ol ki, Var olasın ” sözü ne güzeldir…!

Ney’de 8 deliği açmışsınız? Bunun anlamı ve önemi nedir?

Sadece eksik olan bir yarım sesi yerleştirmiş oldum. Aslında o aradaydı ve kimse açmayı düşünmüyor gelenek olarak ne gelmişse öylece zorlukla kullanıyorlardı. Ben batı flütünden görüp o seside açınca iş kolaylaşti.

En büyük Hayaliniz nedir?

Rabbimden sonra en büyük yol göstericim olan Haci Ahmet ağabeyimle beraber kayıtlar yapmak sahnede beraber olabilmek.

Yeni plan ve projeleriniz var mı?

Evet, Mayıs’ta İspanya turumuzun yani sıra inşallah yepyeni bir yaklaşımla yeni bir prodüktör ile yeni albümüm için hazırlanıyoruz.

Bildiğim kadarı ile Yurtdışında Amerika Birleşik Devletlerin’de yaşıyorsunuz? Amerika’ya gelişiniz nasıl oldu?

1971 yılında ABD’ ye konserler için geldiğimizde tanıştığım eşimle askerliğim bittikten sonra evlendim ve 1976 ABD’ ye yerleştim..

Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musunuz?

Üç evladım ve iki torunumuzla kök saldığım için şimdilik öyle bir planım yok ama hamdolsun sık sık gelebiliyoruz artik.

 Müziğinizin dışında dinlediğiniz başka müzik türleri var mı?

Jazz ve batı klasik müziğinide çok severek dinlerim.

Gezmeyi ve Seyahat etmeyi sever misiniz?

  En çok sevdiğim şeylerdir.

Türkiye’de ve Dünya’da gördüğünüz sizi en çok etkileyen yer neresidir?

Türkiyede Adana ve İstanbul, Dünya da ise  Avustralya’nın her yeri…