Madam Katia’nın Şapkaları ile ilgili bir arkadaşım bahsederken kulak misafiri olmuştum. Bir süre sonra Madam Katia ile ilgili internet’te birkaç haber gördüm. Bu yazılar’dan bir tanesin’den edindiğim bilgileri sizin ile paylaşmak istiyorum.

Dünya’nın Bütün Sokakları sitesin’de Sayın Özgün diyor ki;

“Beyoğlu’da Galatasaray’dan Tünel’e doğru yürürken sağ kanattaki tarihi binalardan birinin altından geçerek girilen Hazzopulo (Hacopu) Pasajı var. Büyülü bir pasaj burası. Renk renk dükkanlar var içinde. Hediyelik eşya, takılar, süs malzemeleri, sahaflar ve yakın dönemde mantar gibi çoğalan çay kahve mekanları ile dolup taşan pasajda vitrini oldukça sönük bir dükkan var. Camekanın içine, vitrinin sadeliğine uyan küçücük bir tabela yerleştirilmiş: Şapkacı Katia.

Katia Kiracı’nın 26 yıldır şapkalara can verdiği dükkan burası. El yapımı şapkalar üretmeyi annesinden öğrenmiş. Zaten bu dükkanı da 1960’lı yıllarda annesi Madam Eva açmış. Önceleri Aznavur Pasajı’nda olan dükkan kısa bir süre sonra Hazzopulo’ya taşınmış.

Madame Katia, dükkandaki ve hatta vitrindeki şapkaların tümünün, insanların görüp incelemesi ve istedikleri şapkayı tarif edebilmeleri için kullanılan birer model olduğunu anlatıyor. Söylediğine göre istediği modeli seçen bir müşterinin şapkasını, yine müşterinin istediği renkte sıfırdan, üstelik yalnızca iki gün içinde imal ediyor.

Duvardaki  bir yazı: “Lütfen fotoğraf çekmeyin!” Bakışlarımdan merakımı sezmiş olan Katia durumu açıklıyor hemen: “Bunu yazdık çünkü kimi insanlar gelip fotoğraf çekip gidiyorlar. Amaçları şapkaların kopyalarını üretip piyasaya sürmek. Biz buna izin vermiyoruz çünkü modellerimizin hepsi özgün. Hepsini ben tasarlıyorum.”

Yeni sezon için üretilen modeller dükkan’ın içinde veya vitrinde sergilenmiyor. Katia model hırsızlarından korumak için son moda şapkalarını dükkan’ın arkasında ki atölyede muhafaza ediyor.

“Eskiden şapkaya talep daha çoktu” diyor Katia. Yakınmıyor ama. Durumu kabullenmiş görünüyor. “Eskiden kimse şapkasız sokağa çıkmazdı, şimdi öyle değil” diye ekliyor. Son zamanlarda artan dönem dizileri modasıysa Katia’nın yüzünü güldürmüş. Çünkü pek çok film ve dizide aksesuar olarak kullanılan şapkaları Katia üretiyor. Çok fazla meşhur müşterisi var, hepsi film yıldızları. Ama isim vermiyor, kimlere şapka yaptığını sır gibi saklıyor..

Modelden modele değişiyor. 200 TL’ye de var, 750 TL’ye de var. Tüy de koy, tül de koy derse, 1000 TL’yi de bulur. Çünkü malzemeleri hep Avrupa’dan alıyor madame katia.”

KAYNAK :  http://www.dunyaninbutunsokaklari.com/2012/12/madam-katianin-sapkalari.html ; Fotoğraflar Alıntıdır.