“İstanbul Dervishes”

Hodjapasha (Tarih ile iç içe gösteriler)

            Otantik bir ortamda Sema Ayini ve Dans gösterileri izlemek istemez misiniz? Eğer cevabınız evet ise sizin için biçilmiş kaftan bir yer önereceğim. Hodja Pasha (Hoca Paşa Hamamı)’ında bu etkinlikleri izlemenizi ve kaçırmamanızı tavsiye ederim. Tarih ile iç içe izlenen gösteriler gerçekten çok güzel.

Hodja Pasha; Hocapaşa Hamamı, Fatih Sultan Mehmet’in hocası ve veziri Hoca Sinan Paşa tarafından 1470 yılında yaptırılmış ve 1988 tarihine kadar kullanılmış çifte bir hamamdı. Yüksek kubbeleri ile büyük bir yapı olan Hocapaşa Hamamı, tuğla hatıllı olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Muntazam hatlara ve tavus kuşu kuyruğu şeklinde köşe tromplarına sahiptir.

Hoca paşa Hamamı büyük bir çifte hamamdır. Kitabesi yoktur. Bulunduğu semt ve Sinan Paşa’nın lakabından dolayı Hoca Paşa Hamamı ismiyle bilinir.  Hamam tuğla hatıllı olarak muntazam kesme taştan yapılmıştır. Erkekler kısmına merdiven ile inilir. Camekanı büyük bir kubbe ile örtülmüştür. Köşe trompları tavus kuşu kuyruğu şeklindedir. Ortadaki şadırvan mermer olup 3 katlıdır. Sol taraftaki kapıdan halvet şeklindeki ılıklığa geçilir. Kubbesinin üzerinde bir çatı feneri vardır. Kadınlar kısmının planı değişik olup kubbesi daha küçüktür. Kapısı sokak içindedir. Burası çok önceden depo olmuş ve erkekler kısmı da 1988’de kapatılarak çarşı olmak üzere onarıma alınmıştır.  Halvet Kapıları yanında ikinci kapılar açılmış, duvarları kaldırılmış ve eyvan sivri kemerleri altı camekanla kapatılarak dükkan haline getirilmiştir. Hararedeki göbek taşı, cehennemlik kısmının tamamen kaldırılmasıyla alt kata nakledilmiştir. Kadınlar kısmı ile erkekler kısmı arasındaki duvarda geniş bir kapı açılarak birleştirilmiştir. Böylede hamamın eski özelliği kaybolmuştur.

Günümüzde Hoca Paşa Hamamının en üst kubbe altı bölümleri 2008 yılında yenilenerek Kültür Merkezi olarak hizmet vermektedir. Hamamın diğer bölümleri çarşı olarak kullanılmaktadır.

Mart 2009’da hizmete giren Hocapaşa Dans Tiyatrosu’nun dekorasyonu Mimar Serhan Gürkan ve GMG In/Ex Mimarlık Ofisi tarafından gerçekleştirildi. Merkez; fuaye ve gösteri alanı olmak üzere iki bölümden oluşur. Her iki bölüm de hamamın yüksek kubbeleri altında yer almaktadır. Fuaye alanında sergiler, servis ve satış bankoları bulunmaktadır. Gösteri salonu, 220 kişilik kapasiteye sahiptir. Orkestra için bir sahne ve gösteriler için de salonun ortasında cam pist vardır. İzleyici koltukları bu cam pistin etrafında sıralanmıştır. Mükemmel aydınlatması ve dekorasyonu, bu tarihi yapıyı çok daha özel ve etkileyici bir hale getirmektedir.

Mevlevi Sema Ayini

Salı, Perşembe, Cumartesi, Pazar günlerin de Saat 19:00 da yapılmaktadır. Sema ayini Türk kültürünün en önemli miraslarından biridir. Sema, kulun hakikate yönelerek ve aşkla yücelip nefsini terk ederek Hakk’ta yok oluşu ve olgunlaşmış olarak tekrar geri dönüşünü temsil eden, ruhani bir yolculuktur. Ayin, klasik orkestra ve okuyuculardan oluşan  Mıtrıp Heyeti tarafından icra edilen eser eşliğinde yapılıyor. Program orkestranın sunduğu 15 dakikalık Klasik Türk Müziği konseri ile başlıyor ve sonrasında ayine geçiliyor. Tek bölüm halinde yaklaşık 1 saat sürüyor. Program süresince 360 derece video projeksiyon görselleri kullanılıyor. Bilet fiyatları ile ilgili bilgi internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Gösteri için 2 bilet alırsanız 1 adet program Dvd hediye ediliyor.

Türk Dansları Gösterisi / Dansın Ritmi

Salı ve Cumartesi günleri 21:00’da yapılıyor. Bu programda Anadolu’nun farklı bölgelerinin dansları, grup ve solo olarak yapılan oryantal danslarla harmanlanarak çağdaş bir koreografiyle ve kolajlar halinde sunuluyor. Tek bölüm halinde yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Program süresince 360 derece video projeksiyon görselleri kullanılıyor. Program öncesinde fuaye alanında “Türkiye’de Dans Kültürü Sergisi”ni gezebilirsiniz. Bilet fiyatı ile ilgili bilgi internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Gösteri için 2 bilet alırsanız 1 adet program Dvd hediye ediliyor.

Beyaz Gül (Teatral Dans Gösterisi)

Osmanlı Hareminden Hollanda Sarayına savrulan cariyenin olağanüstü gerçek aşk hikayesi anlatılıyor. Beyazgül teatral dans gösterisi mistik Osmanlı saray danslarını modern dans ile harmanlayarak 18.yüzyılda yaşanmış gerçek bir aşk hikayesini anlatırken aynı zamanda dönemin saray yaşamından sahneler sunmaktadır. Program süresince 360 derece video projeksiyon görselleri kullanılıyor. 2 Bölüm halinde 1 saat 30 dakika sürüyor. 15 dakika ara veriliyor. Bilet Fiyatı ile ilgili bilgi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Gösterilerin zaman ve fiyatlarını web sitelerinden öğrenebilirsiniz. Değişiklik olabilir. Gideceğiniz dönem için lütfen kontrol ediniz. http://www.hodjapasha.com/tr/ web adresinden bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sema ayinleri ve dans gösterileri ile yerli ve yabancı bir çok izleyicisine otantik bir ortamda büyülü anlar yaşatan Hodja Pasha sahnesi, büyülü anlar yaşamak isteyen kişiler ve kuruluşlara “Hodjapasha My Events” organizasyon ismi ile mekan kiralama imkanı da veriyor. Toplantı, LAnsman, Kokteyl, Kına Gecesi, Nikah organizasyonlarınızı düzenleyebilirsiniz. Mesela Kına gecenizde tecrübeli dansçıların sunduğu Osmanlı, Oryantal ve Halk Oyunları gibi gösteri paketlerinden faydalanarak gecenizi daha eğlenceli ve unutulmaz yapabilirsiniz.

Kaynak: Hodjapasha

Hodjapasha Culture Center Istanbul Turkey dance show

Hodjapasha Cultural Center Istanbul Turkey Sema Ceremony

Hodjapasha Cultural Center Istanbul Turkey Sema Ceremony