Belçika’da Türk olmayan Türk Köyü var. Bu köyün adı Faymonville. Belçika’nın Almanya sınırına yakın Arden Dağları bölgesindeki Faymonville köyünün meydanında, Belçika ve Valonya bölgesi bayraklarının yanında Türk bayrağı da dalgalanıyor.

Her sene karnaval düzenleniyor. Karnaval’da Türk Bayraklı süvariler öncülüğünde , mehter marşı çalarak yürüyen Faymonville köylüleri ilginç kıyafetleri ve danslarıyla dikkat çekiyor.  23 Şubat’ta düzenledikleri karnavala komşu köyler her yıl farklı farklı ülkelerin kıyafetleri ile, Faymonville sakinleri ise Türk bayrağının başı çektiği korteje Osmanlı kıyafetleri ile katılıyorlar.

Köyün tek oteli “Le Vieux (Eski) Sultan” ismini taşıyor. Köyün tek futbol takımının adı ise RFC Turkania (Genç türkler Birliği). Belediye binasının duvarındaki Türk arması var.

Rivayete göre Faymonville köylülerine, Haçlı seferlerine katılmadıkları için “Türk” denilmiş.

Başka bir rivayete göre ise 16’ncı ve 17’nci yüzyıllarda, Osmanlı’ya karşı koymak için Kilise önderliğinde Avrupa’da toplanan vergilere katılmayı reddeden Faymonville köylüleri, Müslümanlarla ittifak yaptıkları gerekçesiyle “Türk” olarak adlandırılmış. O zaman düşman olarak görüldükleri için “Türk” ismi verilen Faymonville, Türklüğü benimsemiş hatta rivayet odur ki bir dönem kilise çanlarını susturup dua çağrısını ezan taklidi sesle yapmaya başlamışlar.

Köyün yaşlıları 2. Dünya Savaşı ile ilgili çok ilginç bir hikaye anlatıyorlar.

Alman orduları 2.dünya savaşı sırasında köyün girişindeki Türk bayrağından dolayı bu köye zarar vermezler çünkü Türkiye ile saldırmazlık anlaşması vardır.

Gerçekten Faymonville köyü çevre köylerin aksine Nazi işgaline uğramamış.

Kaynak: Fotoğraflar Alıntıdır.