Capuchin Catacombs / Palermo, İtalya

İtalya’nın Sicilya bölgesinde bulunmakta. 16. yüzyılda kurulan kilisede rahipler 19 yüzyıla kadar görülmedik bir uygulamaya imza attılar. Ölüleri mumyalayarak bir kısmını raflara yerleştirdiler bir kısmını da duvarlara astılar.

Cimitrul Vesel / Sapanta, Romanya

Mutlu insanlar mezarlığı olarak adlandırılıyor. Sapanta Romanya’nın kuzeyinde Ukrayna snırına yakın Maremures bölgesinde bulunan köydür. Mutlu insanlar mezarlığı ile ün yapmıştır. Yapılan her haç ölen kişinin yaptıkları ile ilgili boyanıyor ve resmediliyor. Resimlerin altına ölen kişinin nasıl yaşadığı, neler yaptığı  ile ilgili yazılar yazılıyor. Ortadoks mezarlığıdır.

Eski Yahudi Mezarlığı / Prag, Çek Cumhuriyeti

Tarite’ki en esik mezarlık olduğu söylenmekte. 1439’a kadar uzanan mezar taşları bulunmaktaymış. 1787 yılını kadar açık kalmış. Bu mezarlığı en ilginç kılan özelliği Hitler neredeyse bütün Yahudi Mezarlıklarını tahrip ettirirken sadece bu mezarlığın kalmasını istemiş.

Forest Lawn Memorial Parkları / Hollywood, Los Angeles Abd

3 Parktan oluşmakta. Bu parklar mezarlık olarak değil de güneşli ve huzurlu son dinlenme yeri olarak tasarlanmış. Kısacası ölüler için yapılmış bir park konsepti de. Michelangelo’nun tüm heykellerinin kopyalarını görebilirsiniz. Michelangelo’nun tüm heykellerinin birebir tüm kopyalarının tamamı mevcut. Bir çok ünlü’nünde mezarı bu parklarda bulunmaktadır. Bunların bazıları ziyaretçilere açık olmasada bir çoğu halka açık. Walt Disney, Bette Davis, Spencer Tracy örneklerden bir kaçı.

Highgate Mezarlığı / Londra, İngiltere

En büyük özelliği her yerin ağaçlarla kaplı olması. Mezar taşları ve heykelleri ile göz kamaştırıyor. Yabani çiçeklerin, ağaçların ve sarmaşıkların arasına saklanmış bir mezarlık.

La Recoleta Mezarlığı / Buenos Aires, Arjantin

Arjantin’in Buenos Aires şehri’nin Recoleta semtinde bulunmaktadır. Mezarlığın tasarımını Fransız mühendi Prospero Catelin yapmıştır. Eva Peron ve ailesi, Napoleon Bonaparte’ın torunu ve bir çok ünlü arjantinli siyasetçi burada yatmaktadır. Her ayın son pazarında rehberler ile gezebileceğiniz turlar düzenleniyor. Sabah 08:00 de açılıyor ve saat 17:00’da kapanıyor. Bu süre içerisinde gezebilirsiniz. Çoğu tarihi eser kabul edilen mozoleler var.

Merry Mezarlığı/ , Romanya

Oldukça neşeli bir mezarlık olarak tanımlanmakta. En ilginç özelliği mezar taşlarının üzerinde ölenlere ait renkli resimler ve hayatları ile ilgili şiirlerin olması.

Pere Lachaise Mezarlığı / Paris, Fransa

Paris’in doğusunda bulunmaktadır. İlk açıldığında buraya kimse gömülmek istememiş Bu mezarlığın en ünlü sakinleri Oscar Wilde, Jim Morrison, Chopin ve Balzac’tır.

Protestan Mezarlığı/ Roma, İtalya

Katolikliğin merkezi Roma civarında yaşayan katolik olmayanlar için yapılmış Protestan mezarlığıdır. En önemli özelliği İsa’dan önce 12 nci yüzyılda  inşaa edilmiş olan mısır Tarzı Cestius Priamidi’nin bulunması ve ayrıca romantik şiirle ilgilenen insanların ziyaret ettiği bir mezarlık. Bunun nedeni romantik şiirleri ile ünlü John Keats ve Percy Shelly ‘nin mezarı burada bulunmakta.

Sagada Mezerlığı / Sagada, Filipinler

Sagada Asılmış tabutları ile ünlü. Geleneksel yöntem olarak kullansa’da, turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu tabutlardan birinde olmaya hak kazanmak için bir çok özelliğe sahip olmanız gerekiyor. Asılı tabular 2000 yıllık gizemli bir gelenektir.Filipinlerin Luzan Adasın’da Sagada bölgesinde bulunuyor.

Sedlec Ossuary/ Çek Cumhuriyeti

40 bin kadar insan iskeletinin şapel döşeme ve dekorasyonunda kullanıldığu söylenmekte. 1142 ‘de kuruldu.

St Louis Mezarlığı / New Orleans, Lousiana Abd

3 Ayrı mezarlıktan oluşmaktadır. Tüm mezarlar zeminden biraz yüksekte bulunmaktadır.

Tana Toraja / Endonezya

Dünya’da en karmaşık cenaze töreninin düzenlendiği yer.

Terracota Army / Çin

Çin’in batısında Xi’an kentinde bulunan Quin Shihuang Mezarlığı imparator mezarlığıdır.

Valley Of The King / Mısır

Krallar vadisi dünya’nın en eski arkeolojik alanlarından biridir. Firavunların mezarları bulunmaktadır.

Zentralfriedhof / Viyana, Avusturya

2.4 kilometre uzunluğu ile Hamburg’tan sonra Avrupa’nın 2 nci en uzun mezarlığıdır. 3 milyondan fazla mezarlık sayısıyla en kalabalık mezarlık olduğu söylenmekte. Ludwig Van Beethoven, Johannas Brahms, Franz Schubert, Johann Strauss ve Falco gibi bir çok ünlüye ev sahipliği yapmaktadır.