Çok güzel bir yazı okudum. Leonardo Boff ile Dalai Lama arasındaki bir konuşmayı anlatmaktaydı. Bunu sizler ile paylaşmak istedim. Leonarda Boff; Brezilyalı Din Bilimci. “Din Biliminde Hürriyet” akımının geliştiricilerinden biridir. Dalai Lama’yı da herkes tanıyordur sanırım. Tibet’in şu an sürgünde olan Ruhani Dini Lideri’dir. Dalai Lama sadece bir unvan diyebiliriz. Asıl adı Tenzin Gyatso. 14. Dalai Lama 1950 yılından beri görevinin başında bulunmaktadır.

Leonardo Boff ; Dalaip Lama ile olan anısını şöyle anlatmakta;

Bir masa etrafında oturmuş , Din ve Hürriyet hakkında fikir alışverişinde bulunurken, merak ve birazda hınzırlık olsun diye Dalai Lama’ya sordum. “Kutsal Efendimiz, sizce en iyi din hangisidir”.

“Tibet Budizmi” yada “Hristiyanlık’tan çok daha eski doğu dinleri” demesini beklerken ….; “En iyi din , seni Tanrı’ya en çok yaklaştırandır. Seni daha iyi bir insan yapan hangi dinse, en iyi din odur”

Bu kadar bilge bir cevap karşısında şaşkınlığımdan kurtulmak için “Daha iyi bir insan derken”sorusunu sordum.

Dalai Lama; “Yani daha insaflı, daha duygusal, daha az alıngan, daha merhametli, daha sorumlu, daha etik kılan din hangisi ise, işte en iyi din odu.

Biran sessiz kalır. Bugün bile bu bilge ve kaçınılmaz cevabı hayranlıkla anımsıyorum. “Dostum hangi dinden olduğun yada ne kadar dindar olduğun beni ilgilendirmez…” “Beni ilgilendiren; ailene, işine, çevrene ve hatta dünya’ya karşı duruşundur.” “Unutma ki evren senin davranış ve düşüncelerinin yansımasıdır.” “ Aksiyon-reaksiyon kuralı sadece fizikte yoktur. İnsan ilişkileri de bundan etkilenir. İyilik yaparsan iyilik, kötülük yaparsan kötülük bulursun” “Atalarımızdan duya geldiklerimizin hepsi gerçek… Başkaları için ne diliyorsan, kendin için onu yaratırsın. Mutlu olmak kader değil seçeneğindir”

Ve sohbet söyle şöyle sonlandırdı.

“SÖZLERİNE DİKKAT ET ÇÜNKÜ ONLAR DAVRANIŞ OLUR

DAVRANIŞLARINA DİKKAT ET ÇÜNKÜ ONLAR ALIŞKANLIK OLUR

ALIŞKANLIKLARINA DİKKAT ET ÇÜNKÜ ONLAR SENİN KARAKTERİNİ OLUŞTURUR.

KARAKTERİNE DİKKAT ET ÇÜNKÜ O SENİN KADERİNİ OLUŞTURUR.

KADERİNE DİKKAT ET ÇÜNKÜ O SENİN YAŞANTINI OLUŞTURUR

VE ….

EN İYİ DİN, SENİ DAHA İYİ BİR İNSAN YAPAN DİNDİR!!!”