COUCHSURFING NEDİR?

Couchsurfing  gezginlerin konaklama ve sosyalleşmesi konsepti üzerine kurulmuş bir platformdur. Yardımlaşma üzerine kurulmuş bir ağdır.  https://www.couchsurfing.com/  web adresinden üye olarak binlerce şehirden binlerce üye ile haberleşerek evlerine misafir olabilirsiniz.

Türkçe’ye “Kanepe Misafirliği” olarak çevriliyor. Kötü bir çevrimi var. Gideceğiniz ülkede ve şehirde yerel biri evindeki fazladan bir odasını, yatağını yada kanepesini gezginlere açıyor.

Seyahat edeceğiniz ülkenin kültürünü tanımanın ve keşfetmenin en iyi yollarından biri bence. Yerel insanların evinde kalarak onların yaşam tarzını görebilir, kültürlerini öğrenebilirsiniz ve yeni deneyimler yaşayabilirsiniz. Konaklamanın dışında yerel insanlarla ve diğer gezginlerle tanışarak sosyalleşebilir ve yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Ayrıca hem site üzerinden hem de konaklama sırasında fikir alışverişinde bulunabilir ve şehirlerle ilgili bilgiler alabilirsiniz.

Seyahat ettiğiniz yerde neler yapmalı, nereleri görmeli, kolay ulaşım ve daha bir çok konuda en güvenilir bilgilere sahip olabilirsiniz. Evinde kaldığınız kişi size faydalı bilgiler verebilir. Nereye gitmeli, nasıl yapmalı, ne yapmalı gibi bilgilere çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Evinde kaldığınız kişilere ödeme yapmanız gerekmiyor. Dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Dürüst olmanızı tavsiye ederim. Ön yargı ile yaklaşmamanızı öneririm. Cesur olun. Siz tanımadığınız birinin evine gidiyorsunuz. Sizde bilmelisiniz ki konaklayacağınız kişi de sizi tanımıyor. Tanımadığı birini evine davet ediyor.

Konaklayacağınız kişinin evine giderken bir hediye ile gitmenizi öneririm. Küçükte olsa bir hediye ile gidin.

Ev sahibinin kurallarını ve beklentilerini öğrenin. Bu kurallara ve beklentilere uymanızı tavsiye ederim.  Davetlerde randevuya riayet etmeye çalışın. Güvenilirlik önemli.

Couchsurfing’e önce üye olun. Profilinizi mümkün olduğunca fazla, doğru ve gerçekçi  bilgilerle doldurun. Bu çok önemli bir nokta. Sizi en iyi tarfi eden fotoğraf yada fotoğraflar eklemenizi öneririm. Girdiğiniz bilgiler sizin imajınızı belirleyecektir.

Gideceğiniz şehirde Couchsurfing yapmayı planladığınızda yapmanız gereken uygun insanları bulmak ve onlara talep göndermektir. Profilleri düzgünce incelemenizi tavsiye ederim. Sigara içiliyor mu? içilmiyor mu? Pet hayvanları varsa alerjiniz olabilir ve sizi etkileyebilir. Gideceğiniz evde sizi ne gibi bir ortam bekliyor ve size ne sunulacak. Bir odamı, bir yatak mı, bir kanepemi yoksa yerde mi yatacaksınız? Bu gibi konuları profilleri  inceleyerek öğrenebilirsiniz. Profilleri dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Kendinizi tek bir hosta odaklamayın. Alternatif diğer hostları da değerlendirmenizi öneririm. Host olmak istediğinize dair istek gönderin. Belirtilmedikçe özel mesaj atmamanızı öneririm.