Bora Bey biraz kendinizi tanıtır mısınız? Bora Arasan Kimdir? Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Bora Arasan 1975 model bir İstanbulludur. Mezun olduğu iki üniversitenin akabinde bir yazılım firmasında ekmek parasının derdine düşmüştür. Neredeyse ilk hatırladığı anıları ailesinin yanında gezdiği günlere dayanır; bundan dolayı kendisi de bir aile kurup çoluğa çocuğa karışınca aynı geleneği sürdürmüştür.

Dünya’yı gezmenin size kattığı değerler nelerdir?

Dünyayı gezmek insanda hoşgörüyü arttırıyor. Farklı insanların farklı kültürlerde de olsa hemen hemen aynı yaşam amaçlarının peşinde koşturduğunu gözlemliyorsunuz. Ve bazan ükenizde yada kendinizde eleştirdiğiniz hatta hayıflandığınız şeylerin ne kadar da önemsiz olduğunu kavrıyorsunuz.

Dünya’yı gezmek nasıl bir duygu? Size ne ifade ediyor?

Dünyayı gezmek, kültürleri insanları tanımak bir nevi keşif duygusu uyandırıyor insanda. Özellikle zor ulaşılan, çok sayıda aktarma yapılarak gidilen bir yere ulaştığınızda alınan haz tarif edilemez.

Hiç yerleşmek istediğiniz bir yer oldu mu? Hayatımın geri kalanını burada geçirmek istiyorum dediğiniz bir yer oldu mu?

Ljubljana ‘ya yerleşmeyi düşündük bir aralar. İş imkanlarının bakirliği, ortam, huzur her şeyi ile bize yeni bir yuva olabilir diye düşündürdü. Ama bürokrasisi, cevapsız sorular derken vaz geçtik.

Bir çok kişi zaman ya da parayı bahane ediyor? Şuna da sahip olayı? Bunu da yapayım? Hep bir erteleme görüyoruz? Sizce ne yapmalı?

Bu soru hem evet hem de hayır olarak cevaplanabilecek bir soru. Gelir düzeylerimiz ve izin kullanabilme imkanlarımız Avrupalılar kadar yüksek standartlarda değil. Bu nedenle mümkün olduğunca pratik olmamız gerekiyor. Ben süre olarak bayram ile hafta sonları arasında boşluklarda izin almaya çalışıyorum. Maddi konularda ise yerel halk nerede takılıyorsa orada yemek yiyor, toplu taşıma araçlarını kullanıyorum.

Seyahat ederken olmasa olmazlarınız nelerdir?

Ne olur ne olmaz diyerek yanıma çok sayıda ve çeşitlilikte ilaç vb alırım.

Seyahate çıkacak olanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Seyahate çıkarken nelere dikkat etmeli?

Gitmeden önce gidecekleri yöreleri iyi araştırsınlar. iyi bir araştırma her sorunu çözebilecek bir anahtar demek.

Gezi esnasında seyahatleriniz esnasında zor durumda kaldığınız sizi etkileyen bir anınız oldu mu?

Pek çok kez. Geçtiğimiz sene ailecek Tunusta gezerken bir yağmura yakalandık. Açık, turist gezdiren ufak trenlerden birinin önüne kurulmuşken aniden bir yağmur başladı. Gezerken derin ama kuru nehir yataklarını görünce kafamda bir soru işareti olmuştu ama “Afrikada çılgın bir yağmura yakalanma oranı ne kadardır ki” diyerek geçiştirmiştim. Yağmur başladı, o kadar şiddetli bir yağış vardı ki bir kaç dakika içerisinde yol dize kadar su ile kaplandı. Yağışın şiddetinden nefes bile alamıyorduk. İnsan o aşamada kendinden çok yanındakileri, özellikle çocuğunu düşünüyor. Neyse yağmur bir süre sonra dindi. Sonuçta tüm paralarımız, pasaportlarımız ıslanmış ve telefonlarımız kullanılmaz duruma düşmüştü.

Gezi esnasında seyahatleriniz esnasında hiç unutamadığınız güzel bir anınız yada hatıranız nedir?

Açıkçası gezilen her an benim için bir keyif kaynağı. O nedenle şu iyiydi bu daha iyiydi diyebilmem çok zor.

Gezi tercihlerinizi ne belirler? Mesela Sanat, Aktivite, vs. ilgi alanınız nedir? Sizi ne çeker?

Mimari ve kültür belirleyici oluyor benim için.

Mutlaka görmeliyim dediğin bir yer var mı?

Yemene bağlı Sokotra adası en büyük hayalim olarak listenin başında duruyor hala…

Gezip gördüğün seyahat ettiğin yerler arasında seni en çok etkileyen yer neresidir?

Genel olarak Romanyayı çok sevdim. Yıkılan Palmira da harikulade bir yerleşimdi. Gerçekten yazık oldu.

Uzun seyahatler mi, kısa kaçışlar mı? Hafta sonlarını değerlendirir misiniz?

Aslında fırsatı yakaladığımda hangisi olursa. Eskiden haftasonlarını İstanbulu ve yakın yerleşimleri gezerek değerlendirirdik. Fakat oğlumun basketbol idmanları nedeniyle haftasonları artık tatil oldu 🙂

Sizin için tatil deniz kum güneş üçlemesi midir? Yoksa gezelim görelim yiyelim mi tercih edersiniz?

Eskiden ve aslında halen gezelim, görelim, yiyelim, içelim konsepti ile gezerdim. Özellikle yerel, alkolsüz içeceklere inanılmaz bir ilgim var. Halen Zagrepte iki yerel kola firması dünya devleri ile kafa kafaya. Ama zaman geçtikçe deniz, kum, güneş üçlemesi de tatil programlarımıza girmiş bile.

Mavi Tur mu? Tren Yolculuğumu yoksa uçak mı?

Tren yolculukları çok hoşuma gidiyor.

Ormana bırakılsanız bir hafta vahşi doğada hayatta kalabilir misiniz?

Ormanına göre değişir sanırım. Avrupa ve Kuzey Amerika ormanlarında dayanabilirim ama Güneydoğu Asya ve Amazonlarda güzel bir hayvan yemi olurum gibi geliyor bana.

Dünya barışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Böyle birşeyin olmasını isterdim ama gezdiğim elli kadar ülke sonucunda bunu mümkün görmüyorum. Örneğin Balkanlarda inanılmaz keyifli dakikalar geçirdiğiniz insanların bir yirmi sene öncesinde birbirlerini gırtlakladıklarına inanmak güç. İşin daha da kötüsü bazı yerler küçük kıvılcımlarla parlamaya hazır.

Küresel ısınma, doğal yaşam ve orman konuları var, Bu konularda siz ne düşünüyorsunuz?

Kısaca doğa demeliyim. Suriye dönüşünde orta Anadolunun çölden farksız olduğunu görüp kahrolmuştum. İstanbulun Anadolu yakasındaki tepeler ben çocukken ormandı şimdi ise beton ormanı halinde. Kaynaklar iyice kıtlaşınca insanoğlu sağlam bir şekilde sarsılana kadar bunun ne yazık ki böyle gideceğini düşünüyorum.

Sokağa atılan hayvanlar, sokak hayvanları, hayvan barınakları ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Sokağa hayvan atmak insanoğlunun umursamazlığının son noktalarından biri. Maymun iştahlı bir şekilde alınan hayvanlar ilk zorlukta sokağa atılıyor. Hayvan bakımı oldukça zor, zahmetli ve yıpratıcı bir olgu.  Adalarda bunu gözlemlersiniz. Yazın bakılan ve bu rahat ortamda hızla çoğalan kediler kışın sürüler halinde gezen köpeklerden kaçar dururlar. Hayvan barınakları ise bu günahı bir parça affettirmeye yarıyor sanki. Kanımca, hayvan sevgisi ilkokuldan verilmesi gereken temel bir eğitim.

Hayat felsefeniz nedir?

Sonu iyi biten her şey iyidir o zaman iyi bitmesi için uğraşmamız gerekir.

Fotoğraflar:  Bora Arasan