Bilge Nihan kendisi gibi çok güzel ve duru bir ses sahip sanatçı. Kendisi ile röportaj yapma imkanım oldu. Çok mütevazi ve güler yüzlü bir insan.

Bilge Nihan Hanım bilmediğimiz Bilge Nihan Kimdir? Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Fazlasıyla duyguları dışa dönük yaşayan son derece çocuk ruhlu biriyim diyebilirim. Örneğin lunapark görünce hala heyecanlanırım. :)Yalan söyleyemememin nedeni de bu herhalde. (Pembe yalanlar hariç:). Tabir-i caiz ise ‘ cool’ olmak nedir hiç bilmiyorum. Aslan burcunun özelliklerini fazlasıyla taşırım. Humanist, hızlı samimiyet kurabilen ve herkesi kendim gibi görmek gibi bir tarafım var ve bu zaman zaman hayatımı zorlaştırır, hayal kırıklığı yaşatır. Ve her ne kadar ‘bundan böyle asla kimseye güvenmeyeceğim’ desem de huydur işte yine yeniden aynısı mutlaka olur. Çok da umurumda değil aslında, herkese şüpheli yaklaşıp belkide itici bir intiba bırakma ihtimalini yaratmaktansa bu sayede herşeye pozitif bakmayı yeğelerim. Aslan burcuna ters düşen tek bir özelliğim var. Hep kibirli olduğu söylenir ama özellikle babamın bana en çok empoze ettiği mütevazı olmayı hiç unutmadım. En sevdiğim tarafımda bu sanırsam. Kendimde en nefret ettiğim şey fazla mükemmeliyetçiyimdir ve bu yüzden bazen an’ ı yaşayamam. Mesleğim ile alakalı beni motive eden tek şey, şarkı söylemek benim ibadetim, meditasyonum…

Bize Ailenizden ve çocukluğunuzdan bahseder misiniz?

Ailem Berlin’de yaşıyor, ben 10 sene evvel geldim İstanbul’a. Babam Selahattin Doğan benim gibi şarkıcı’dır, Almanya’ya gelmeden önce aktif müzik hayatı olan, birçok sanatçı ile çalışmış. Bunlardan biri de Yıldırım Gürses’tir. Eski bas gitarcısı ve vokalistiymiş. Şimdilerde Berlin Türk Müziği Derneğinin başkanlığını yapıyor. Annem Handan Doğan güzellik uzmanı ama gizli kahramandır. O da dernekte korist ve solist. Benden 5 yaş küçük kızkardeşim Yeliz de annem gibi güzellik uzmanı ama o da muhteşem şarkı söyleyen bir hatundur. Sahne aşkı eksik kalmış sadece. Çocukluğuma gelince 10 tane yaramaz erkek çocuğuna bedelmişim. Anneannem dahil olmak üzere kimse ben olacaksam davet etmek istemezmiş evine :)))) Orayı burayı karıştıran meraklı bir çocukmuşum. Ama yine son derece sıcak kanlı ve sosyal. Müziğe olan kabiliyetimi 7 yaşındayken annem keşfetmiş.

Çok samimi arkadaşlarınız arasında yada ailenizin içinde bir lakabınız, takma isminiz var mı?

Bebekken kedi miyavlar gibi ağladığım için annem minnoş der hala.

 Sanat Hayatına Neden? Nasıl? Ve Ne Zaman girdiniz? Sanat Hayatınızdan bahseder misiniz?

Sanat değil de müzik hayatı diyelim. Lakin kendime henüz sanatçı diyemem. Konuşmaya başladığımdan bu yana şarkı söylüyorum. Müzisyen bir babanın kızı olunca genetik kodlanmanın dışında haliyle evde her türlü müzik dinleyen, çalıp söyleyen bir yapıdan geliyorsunuz. Yukarıda da belirttiğim gibi enstrüman’a olan yeteneğimi ilk annem keşfetti. 8 yaşında özel piyano dersi almaya başladım. Sonrasında Berlin’de bir müzik okulunda devam ettim. Aynı okulda 3-4 sene kadar burslu olarak klasik batı şan eğitimi de aldım. Yine Aynı dönemde babamın yönettiği koronun en küçük solistiydim. 16 yaşında 1000 kişinin önünde Avni Anıl’ın bir şarkısını söyledim. Boyumdan büyük bir işti ama başarmıştım. Tüm salon alkışlayınca bir daha oradan asla inmeyeceğimi anlamıştım. Müzik’ten ilk kazandığım para 2003′ deydi. Berlin’de Engin Süelözgen ile orkestra solistliğine başladım. Aktif olarak popüler müzikle o zaman haşır neşir oldum. Bu sefer Berlin yetmeyince İstanbul’da albüm yapma fikri oluştu. Ailemin ve çevremin desteği ve inancıyla 2006′ da İstanbul’a yerleştim ve asıl sektörü o zaman tanımaya başladım. Enbe olmak üzere çeşitli orkestralarda solistlik yaparak, dönemin popüler şarkıcılarına back vokallik yaparak başladım. Üstüne koymaya devam ettiğinizde ve varsa cesaretiniz zaten bir şekilde kendi yolunda ilerlemeye başlıyor insan. Ben de şimdi o noktadayım.

Ufak yaşlarda Piyano Çalmaya başlamışsınız? Piyano Enstrümanların Babası olduğu söyleniyor? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Babasımı’dır bilmiyorum ama laboratuar olduğu kesindir 🙂

Sahne hayatı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Zor zanaat.

Sanat hayatınızda hiç unutamadığınız sizi etkileyen bir anınız var mı?

Ölen eşinin anısına bir şarkı isteyip kızıyla ağlayarak dans eden beyefendinin sonrasında gelip şükran dolu bakışlarla teşekkür etmesi beni derinden etkilemişti.

Gelecek ile ilgili planlarınız, hedefleriniz nelerdir?

Yurtiçi ve yurtdışı daha büyük konserler verip daha geniş kitlelerle buluşmak.

Yaşam, hayat hakkında ne düşünüyorsunuz?

Üstüne düşünmek yerine deneyimlemek tercihimdir.

Hayat felsefeniz nedir?

Bu dünyada darılan değil; dayanan kazanır

Sahne dışında hayatınız nasıl geçiyor? Neler yaparsınız?

Kısa bir zaman önce spora başladım. Haftanın 3 günü plates ile geçiyor. Onun dışında ev’de vakit geçirmeyi severim. Vakit buldukça yemek de yaparım ve hiç de fena değilimdir.:) Sıkılınca görüştüğüm 5 parmağı geçmeyen çok sevdiğim dostlarım var. İşim gereği sosyal medya’da çok zaman geçiriyorum. Takip ettiğim dizileri dahi internet’ten izliyorum. Onun dışında 2 kedim ve çok sevdiğim bir kocam var. En sevdiğimiz ortak noktamız müziğin dışında film izlemektir. Güzel de bir arşiv oluşturduk.

Güzel olmak ve seksi olmak arasında nasıl bir fark var?

Güzel olmak için seksi, seksi olmak için de güzel olmak gerekmez. Güzellik ayrıca sadece fiziksel özelliklerle sınırlı değildir. Benim için güzel insan güzel bakan ve güzel ışık saçandır. Seksilik de sadece dekolteyle olmaz. Çok kapalı bir elbisenin içersinde kadın sadece duruşu ve konuşması ile dahi seksi olabilir.

Gezmeyi ve seyahat etmeyi sever misin? Mutlaka görmeliyim dediğin bir yer var mı?

Zamanım olsa herhalde görmeyeceğim yer olmaz. Ama ilk planımız motor ile Karadeniz turu yapmak. Ben orman delisi bir insanım. Berlin gibi dünyanın en yeşil şehirlerinden birinde doğup büyüyüp, İstanbul’da en çok özlediğim şey o oldu. Türkiye dışında İtalya’da Toscana ve Floransa’yı çok görmek istiyorum. Uzak da olsa Tokyo sonra da Sydney görmek istediğim şehirler arasında ve tabii ki hala gidemediğim Paris.

Gezip gördüğün seyahat ettiğin yerler arasında seni en çok etkileyen yer neresidir?

Polonya Ausschwitz

Uzun seyahatler mi, kısa kaçışlar mı? Hafta sonlarını değerlendirir misiniz?

İşimiz gereği zaten sık sık şehir dışına çıkıyoruz. Hiç uzun seyahatlerim olmadı. Sanırsam kısalar tercihim. Evimi ve kedilerimi çabuk özlerim 🙂

Sizin için tatil deniz kum güneş üçlemesi midir? Yoksa gezelim görelim yiyelim mi tercih edersiniz?

Her ikisi de 🙂

Mavi Tur mu? Tren Yolculuğumu yoksa uçak mı?

Yer ve zamana bağlı olarak hepsi olabilir.

Dünya barışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

O iş çok zor. Yonca.

Küresel ısınma, doğal yaşam ve orman konuları var, Bu konularda siz ne düşünüyorsunuz?

Bkz.: ‘Seyirci kalmayınız’ (CNN Türk) ailecek hastasıyız 🙂

Sokağa atılan hayvanlar, sokak hayvanları, hayvan barınakları ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Bu konu ile ilgili video ve fotoğraflar yeterince asabımı bozuyor. Ama tek bir şey söylemem gerekirse. PET SHOPLARDAN SATIN ALMAYIN BARINAKLARDAN SAHİPLENİN.