Müziğe ne zaman ve nası başladınız? Hikayenizi anlatımısınız? Ve Müzik kariyerinizden bahsedermisiniz?

Kısaca şöyle anlatabilirim.İlk okulu bitirdikten sonra konservatuara başladım.İ.T.Ü Devlet Konservatuaraında 11 sene eğitim gördüm.Üniversite mezunu olarak konservaturdan ayrıldım.Konservatuarda çello öğrencisiydim.Aynı zamanda klasik müzik çalıyordum ve  türk musikisi eğitimi aldım.Müzik kariyerim’de 1990 lı yılların öncesinde Sezen Aksuya vokalistlik yaparak başladı.On yıldan fazla Sezen Aksuya vokalistlik yaptım.Çeşitli ukuslararası yarışmalarda Ülkeme birsürü birincilik getirdim.Arkasından 1990 yılında ilk albümüm piyasya çıktı.Müzik kariyerimde 11 Tane albüm yaptım.Önümzdeki zamanlardada 12. Albümüm piyasada olacak.

Çello çaldığınızı öğrendim. Çello’nun sizin hayatınızdaki yeri ve anlamı nedir? Başka bir müzik enstrümanı çalıyormusunuz?

1981 yılında Konservatura girdiğimde bir enstürüman seçmem gerekiyordu.Çello’yu insan sesine en yakın enstürüman olduğu için seçtim.Dolayısıyla 11 sene Çello eğitimi aldım.Çello da hem klasik müzik hemde sanat müziği eğitimi aldım.Profesyönel olarak çalabildiğim enstürüman Çello.

Onno Tunç, Sezen Aksu ve Harun Kolçak gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ile çalıştınız. Nasıl bir duyguydu? Size kattığı değerler nelerdi? Sizin için ön plana çıkan, sizde yeri ayrı olan sanatçı var mı?

Ben Sezen Aksu ve Onna Tunç ile tanıştım.Harunda benim gibi vokalst olarak girdi o gruba.Tabii herşeyden önce Onna Tunç bir orkestra şefi olarak ve müzisyen olarak yüzlerce jingle yani reklam müziği dediğimiz seslendirmelerde beni kullandı.Dolayısıyla Onna Tunç’un benim albümümün stüdyo aşamasında bana katkısı sonsuzdur.O yıllarda dinlediğiniz bütün reklam müziklerini ben seslendirdim.Hatta Eti’nin hala benim sesinden yayınlanan bir reklam müziği devam etmekte.Sezen ablanın sahne eğitimi ile ilgili sahnedeki varlığı ile ilgili,ben vokalistliğini yaparken önündeki insanı 365 gün seyretmekten benim hayatımın tabii ki sahne üzerindeki donanımı ve bilgiside kendi hayatıma bazı şeyler katmıştır.Bunun dışındada benim albümlerim zamanında bana verdiği şarkı ve sözlerle elbetteki bende yeri müzisyen olarak farklıdır.

Bir çok güzel ve başarılı şarkılarınız, albümleriniz ve single’nız var. Her birinin yeri ayrı ve hepsi çocuğunuz gibi olmalı ancak sizin için ayrı bir yere sahip ve ön plana çıkan hangisi?

Böyle bir şey ayırt etmiyorum.Hepsi benim için çok önemli.Ayrıca çocuğum olduktan sonra onlara çocuk gibi değilde daha çok albümdeki şarkılarımı dualar gibi görüyorum.Herkesin hayatında sığındığı ve gerçekten dinlerken yada söylerken insanları başka yerlere götüren ve gerçekten hepimizin hayatında hikayesi olan şarkılarda var dolayısıyla onları artık ben ayırt edemiyorum.Hepsinin yeri ve önemi farklı benim hayatımda.

Müzik hayatınızın yanında reklam müzikleri seslendirmesinde, Tiyatro hayatınızın yanında, Tv ve dizi programlarında yer aldınız. Sizin için hangisi daha keyifl idi. Sizin için müziğin, tiyatronun ve televizyon hayatının yeri nedir?

Müzik ana mesleğim.Yaptığım işin içinde aslında birbirinden çok farklı şeyler değil bu.Tiyatroda var tv de var.Yani görsel sanatlarla ilgili insanların birbiriyle bağlantılı denemeleri oluyor.Tiyatro yapan insanlarda şarkı söylüyor.Sonuçta bizde tiyatro yapabiliyoruz.Biraz yeteneğin doğrultusunda yapılabilecek işler.Ben tiyatrodanda çok keyif aldım.Yaklaşık bir sene olacak o kadar tv gösterilerinde rol aldım.Arkasından 1 senede yine Levent Kırca ile kadıncıklar oyununda görev aldım.Sonra çeşitli diziler ve sinema filmlerinde rol aldım.Dolayısıyla benim hayatımda hepsinin yeri farklı. Ayrı lezzetler bunlar. Şunun gibi düşün makarnayı seversin ama mantının yeri farklıdır.

Tiyatro, dizi ve sinema ile ilgili projelerden yer almayı düşünüyormusunuz?

Elbetteki gelecek sağlıklı beni heyecanlandıran projeler geldiği zaman neden olmasın.

Bir çok uluslar arası platformada birincilik ödülleriniz var. Gurur verici olmalı. Bu ödülleri alırken ki duygu ve düşünceleriniz ne idi? Nasıl bir duygu? Neler hissettiniz?

Valla çok ufaktım 16-17 yaşlarındaydım.O YILLARDA HİÇBİRŞEY HATIRLAMIYORUM DOĞRUYU SÖYLEMEK GEREKİRSE.Benim için çok süpriz olmadı.Çünkü ben iyi bir şarkıcıydım,iyi şarkıları söylediğimi düşünüyodum zaten.Ama tabii ki ben uluslararası platformda yapılan bazı şeylerin içeriklerindeki gerçekçiliğine çok fazla inanmıyorum.Dolayısıyla takdir edilmiş ve ona verilmiş ödüller diye düşünüyorum.İçeriğinde neler dönüyor neler oluyor hiç bilmiyorum.Ama ben kişisel olarak baktığım zaman omuzlarımda  apolet taşıdım tabii ki.

Kız annesisiniz. Kızınız ile aranız nasıl? Anen olmak nası lbir duygu? Kızınız büyüdüğünde nasıl biri olmasını istersiniz?

Kız annesi olamk müziğin çok daha önünde.Dünyadaki en iyi arkadaşın en iyi sırdaşın.Gerçekten müthiş bir duygu.Allah iyiki bana bir kız evlat verdi ve onu yaşama şansı nasip etti.Onun önüne hayatta hiçbir şey geçemez.Kızım büyüdüğünde nasıl biri olması gerektiğini aslında kendi kişiliği göstericek.Ben elimden geldiğince ona doğruyu yanlışı gösteririm ama her çocuk kendi kişiliği ile doğuyor ama bir rol model olarak kuralları olacağını düşünüyorum.Bir yandanda yay burcu Özgür bir ruhu olduğunu düşünüyorum.Bekleyip görmek daha doğrusu.

Başka bir çocuk daha düşünürmüsünüz?

Hayat 🙂

Çok güzel bir sese ve güzelliğe sahipsiniz. Sesinizi, formunuzu ve güzelliğinizi nasıl koruyorsunuz?

Sesimi özel bir koruma metodum yok ama sigara  ve alkol kullanmıyorum.Düzenli uyumaya gayret ediyorum.Bunlar benim hayatımda kıymetli artılar.Formumu korumak içinde özel bir şey yapmıyorum.Günlük olması gereken şeylerden faydalanıyorum.Mesala hergün bir saat yürümeye gayret ediyorum,tenis oynuyorum.Zaten çok uzun zaman dans ettim.Sizlerinde hatırlayacağınız projeler bunlar.(yok böyle dans) Bunlar benim hayatımdaki vazgeçilmezlerim.Bedenim elverişli olduğu sürece bunları yapıcam.

Pek çok erkek sizi güzel ve çekici buluyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

:)))))

En büyük hayaliniz nedir?

Aslında çok fazla hayal kurmayı sevmem.Daha gerçekçi yaşamayı tercih ediyorum.Çünkü kurduğum bütün hayaller hayal kırıklıklarıyla bitti. Tanrıyı güldürmek istiyorsan ona planlarından bahset diye bir söz vardır.Sadece çocuğumun çok sağlıklı olması dünyanın barış içinde olması,insanların birbirini sevmesi en büyük hayalim bunlar aslında.

Hayat felsefeniz nedir?

Doğru insan olmak.Zaten bu olduğu sürece herşey önüne akar.

Hobileriniz nelerdir?

Valla dans etmek hobiyse,benim bir parçam ama hobi olarak söyleyebilirim.Onun dışında seyahat etmek acayip sevdiğim bir şey.Türkiye dışındaki yerleri görebilmek,oradaki insanların nasıl yaşadığına dair fikir almak,kültürlerini öğrenebilmek,alışveriş yapmak her kadın gibi keyif aldığım şeyler arasında.

Çok uzun yıllardır sahne hayatı içindesiniz. Başarınızın sırrı nedir?

Başarı dediğiniz şey doğası gereği gelişen bir şey.Bende içimden geleni yaptım.Başarılı olmak için biraz hırslı olmakta gerekiyor tabii ki ama ben tek eksiğimin o olduğunu düşünüyorum.Benim kişisel hırslarım yoktur.Tek hırsımın iyi şarkı söylemek olduğunu biliyorum.

Sahne, tiyatro yada sinema hayatınızda hiç unutamadığınız sizi etkileyen bir anınız var mı?

İlk sinema filmimde kurtuluşdu. Rutkay Aziz Atatürk’ü oynamıştı.Bende Fikriye hanımı oynamıştm.Atatürkün hem akrabası hemde sevgilisi Fikriye hanım.Onların hikayesi beni çok etkilemişti çünkü hem Atatürkün hikayesi olduğu için çok etkilenmiştim.Birebir Atatürkün olduğu mekenlarda çalışmak onun dokunduğu şeylere dokunmak beni çok etkilemişti.Onun için bende bu filmin ve karakterin yeri ayrıdır.

Sahne hayatı aşk hayatını etkiler mi?

Mantıklı insanlarda etkilemez.

Yok böyle bir dans’a katıldınız. Dans etmeyi severmisiniz? Dans sizin için ne ifade ediyor? En çok hangi dans türü hoşunuza gidiyor?

Dans benim olmazsa olmazlarımdan bir parça.Latin ve Tango danslarıyla çok ilgiliyim.

Konservaturar mezunu ve sanat hayatında çok başarılı biri olarak gençlere tavsiyeleriniz nedir?

Gençlere genel olarak tavsiyem insanın sevdiği işi yapmasıdır.

Yeni plan ve porojeleriniz var mı? Bu konudan bahsedermisiniz?

Albüm için harıl harıl çalışıyorum.Bu arada Atinada bir single yapmaya çalışıyoruz.Ayrıca sahne tozu projemiz var  Osman Tan Erkır’ın İstanbul beşiktaştaki sahnesinde sahne tozu projesinde kendi yarattığım bir projedir,15 günde bir orada yer alıyorum.Sadece yakın çevreye dostlarımıza sunduğumuz bir proje yavaş yavaş bunu geliştirp halkada açmaya çalışıyoruz.

Seyahat etmeyi severmisiniz?

Oldukça severim.

Seyahatlerinizde en çok beğendiğiniz sizi etkileyen yer yada yerler neresidir?

Finlandiyada kar başkaydı onu gördüm.Finlandiya bambaşka bir yer.İtalyayı çok çok seviyorum.İngiltere benim vazgeçilmezim.Bu yerler hayatımın vazgeçilmezleri.

Mutlaka görmeliyim dediğiniz seyahat etmek istediğiniz bir yer var mı?

Arjantin ve Küba