Bilmediğimiz yönleri ile Alper Yazıcı Kimdir?  Kendinizden biraz bahseder misiniz? Çocukluğundan ve ailenden bahseder misin?

A.Y: Gençlik yıllarından itibaren müzikle derin bağlar kurdum, tüm harçlıklarımı müziğe yatırıp ilk fırsatta bir grup içinde müzik yapmaya başladım. Tabii ki bu süreç kişiliğimi şekillendiren yıllardır. O dönem TRT 2 benim resimi, heykeli, tiyatroyu, müziği vb, sanatları keşfetmemde önemli bir yer tutardı. Programları izler ve çok etkilenirdim. Gerçekten müzik ve sanata bakışımı olumlu etkileyen bir etken olarak gösterebilirim. Aynı zamanda lise yıllarında bateri çalmaya başladığım bir grup olan Ada Ekspresi yine müziğe giden yolda bana pozitif ilham katmıştır. Üniversite döneminde aldığım eğitim klasik batı müziği olsa da Rock Müziğine olan bağım küçük yaşlardan başladığı için asla kopmadı. Bugün müzik içinde kendimi koyabildiğim türler arasında bu nedenle Rock Müzik ön sıraları çekiyor. Kendimi tarif ederken söyleyeceğim en önemli şey müzik ya da sanatın herhangi bir dalı ile uğraşıyor olmak yani sanata dokunuyor olmak benim hayalimdi ve bugün bu hayale adım adım yaklaştığımı hissediyorum. Annem ve babam sanatla uğraşmıyor, kendileri banka emeklisidir. Kardeşim ise farklı bir iş sektöründe olsa da müzikle amatör olarak uğraşıyor. Aile fertlerinin sanata bakışları hep olumlu olmuştur. Küçük yaşlarımdan beri sinema ve tiyatro gibi bir çok etkinliğe ailemle beraber katılmış olmak da yine ailemin bana kattığı büyük kazanı.. Onlara sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Sanat hayatına girişiniz nasıl oldu? Nasıl gelişti? Nasıl karar verdin? Aileniz bu konuda ki desteği nasıl oldu?

A.Y : Müzikle orta ve lise yıllarında tanışmış olsam da profesyonel olarak aldığım ilk sahneler üniversite döneminde olmuştur. Üniversite yıllarında yazdığım besteler bugün dinlediğiniz Yarın Senin Albümünü oluşturuyor. İzmir’de üniversite yıllarımın bitiminde İstanbul’a dönme kararı aldım. Bu karar sonrasında İstanbul’da yaptığım besteleri müzisyen dostlarımla kendi sosyal ortamlarımızda çalarak eğlenirdik. İlerleyen süreçte bu bestelerin bir albüme dönüşmesi gerektiğine inandım ve çalışmalarıma hızla başladım.

Ailemin müzik hayatıma olan desteği her zaman çok olumlu olmuştur. Onların destekleri inancımı korumamı ve yola devam etmemi sağlamıştır.

Duyduğum kadarı ile ilk Davul çalıyormuşsun sonra gitar’a geçiş yapmışsın. Neden Gitar? Gitarın sendeki önemi ve verdiği haz, duygular nelerdir?

A.Y: Gitar çok sesli özelliği ve populer bir çalgı olmasının yanında rock müziğin temelini oluşturan esntrumanların başında geliyor. Bu nedenle ses tınısı ve tüm bu özellikleri içinde barındırdığı için gitarı seçtim. Tüm bunların yanında gitar, kendimi batı müziği ile anadolu müziği arasında en iyi konumlandırabildiğim bir çalgıdır. Yine de söylemek isterim ki ben enstrumanı müziğe giden yolda sadece bir araç olarak görüyorum.

“Yarın Senin” Albümü çalışmalarının başlangıcı ve süreci nasıl oldu? “Hep Inandim Aska” eseriniz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

A.Y : Yarın senin albümüne ilk adım 2013 yılında Bahçekat stüdosuna album için görüşmeye gitmemle başlar. Görüşmenin olumlu sonuçlanması ile BahçeKat ekibi ile çalışmalarımıza başladık. Bu sürecin devamında 1 yıl sonra hem çok keyifli bir iş çıkardık hem de çok güzel bir arkadaşlık kurduk. Oya Erkaya, Serkan Ayman, Can Erdoğan gibi önemli isimler bu albümün oluşmasında deneyimli emeklerini sunmuşlardır. Onlara çok teşekkür ediyorum.  Hep İnandım Aşka isimli bestem benim yaklaşık 8 yıl once yazdığım ve aşkı arayan bizleri anlatıyor. Aşka inanan ve asla ona inancını kaybetmeyen bir aşığı anlatıyor. Yaşanmış bir hikaye değil ancak hepizin özlediği gerçek aşka duyulan özlemi anlatıyor.

Şimdi ki soru biraz felsefik olacak ama “Yarın Senin” peki  “Bugün Senin” yada “An Senin” gibi insanın an’da olması geçmişi yada geleceği düşünmeden An’ını yaşaması hakkında ne düşünüyorsun?:)

A.Y: Yarın Senin insanın içinde hiç bitmeyen umudu anlatıyor. Bütün yaşanan olumsuzluklara ragmen umudunu korumaktan bahsediyor. Kırlan umutlar, biten aşklar yada hayatınızdaki tüm olumsuzluklara ışık tutsun diye yazdığım bir şarkıdır. Anı yaşamak bügünü yaşamak tabii ki önemli bir bakış açısıdır benim için de. Ancak bugünü ya da anı çok zor durumda olan insanlar da vardır ve bu şarkı onlar için.

Müziğin senin için anlamı nedir? Müziğin insana kattığı değerler nedir sizce?

A.Y: Müzik benim hayatımda kendimi dürüstçe ifade edebildiğim bir cennet. Müziği hayatımdan çıkardığımda geriye çok fazla bir şey kalmıyor. Müziğin insana kattığı en önemli şey ise herkesin bir noktasına dokunmasıdır. Dünyada başka hiç bir şey insana müzik kadar ulaşamıyor. Dolayısıyla müzik insanların duygularının beslendiği en önemli ortak platform diyebilirm. Bu da gittikçe yalnızlaşan dünya insanı için vazgeçilmez bir değer olsa gerek.

Sahne hayatında hiç unutamadığınız sizi etkileyen güzel bir anınız var mı?

A.Y: Tabii ilk konserlerimden birinde çalacağım zor eserler nedeniyle heyecanlanarak sahnede durup bir kaç saniye beklediğim ve sonra gülümsediğim bir anım vardır. İnsanların alkışı ile kendime gelmiştim ve sonra konsere devam edebilmiştim. 🙂

Sanatçı olmasaydınız. Hangi mesleği seçerdiniz?

A.Y: Doğa ile ilişkili bir spor tercih ederdim sanırım.

Sizi hayatta en çok ne mutlu eder?

A.Y: Üretmek beni mutlu eden çok önemli bir unsur. Her hangi bir şey olabilir bu müzik, yemek vs

Sahne hayatı dışında neler yapıyorsunuz? Hobileriniz nedir?

A.Y :. Klasik hobiler dışında deniz sporları, serbest dalış yapmayı seviyorum.

Sahne hayatı hakkında neler söyleyebilirsin?

A.Y: İyi bir sahne zor bir deneyim. Bu konuda yıllar alan bir tecrübe önemli. Ancak bununla beraber iyi bir ekip ruhu çok önemli. Yeterli olduğunuzu düşündüğünüz anda değişkenlik gösteren bir alan. Yani değişen dünyaya ayak uydurabildiğiniz taktirde sahnede fark yaratabiliyorsunuz. Zorlu ancak displinli bir ekip çalışması ile keyfini çıkarabileceğiniz bir platform.

Sosyal medya, Türkiye’de sanatçıların sıkça kullandığı bir platform Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sosyal medyayı takip eder misiniz?

A.Y Sosyal medya geleceğin gazete ve tv mecrası olacaktır. Bu nedenle çok önemsiyorum. Takip edebildiğim kadarıyla da ediyorum.

Düet yapmak istediğiniz Yerli ya da Yabancı bir sanatçı var mı?

A.Y: Deniz Arcak veya Zeynep Casalini ile duet yapmak keyifli olurdu.

Gelecek ile ilgili planlarınız, hedefleriniz nedir?

A.Y: Müzik hayatıma üretmeye devam etmek ve once Türkiye sonra yurt dışında dinleyiciyle buluşmak planlarım arasında. Hedefim ise sevilen saygın bir sanatçı olabilmek.

Yaşam ve Hayat hakkında ne düşünüyorsunuz?

A.Y: Hayatı herhalde Aşık Veysel Yeterince güzel anlatmış. Uzun ince bir yoldayım. Uzun bir yol ve bir gün bitecek.

Tek cevaplı 3 soru : En sevdiğiniz yemek?,  En sevdiğiniz renk? ve Ne tür filmlerden hoşlanırsınız?

A.Y: Bamya dışı her tür yemek. Mavi. Anlam yaratan her tür film

Ormana bırakılsanız bir hafta vahşi doğada hayatta kalabilir misiniz?

A.Y: Belki bir sure. Ama denerim.

Uzun seyahatler mi, kısa kaçışlar mı? Hafta sonlarını değerlendirir misiniz?

Kısa kaçışlar sanırım daha uygun mizacıma. Hafta sonları sinema tiyatro konser gibi etkinliklere zaman ayırırım.

Sizin için tatil deniz kum güneş üçlemesi midir? Yoksa gezelim görelim yiyelim mi tercih edersiniz?

A.Y: Gezelim görelim daha mantıklı ancak denizi çok seviyor ve dalmaya meraklı olduğu için deniz tatilini de es geçemem.

Mavi Tur mu? Tren Yolculuğumu yoksa uçak mı?

A.Y: Mavi tur tabii kiJ

Gezmeyi ve seyahat etmeyi sever misin?

A.Y: Çok severim.

Mutlaka görmeliyim dediğin bir yer var mı?

A.Y : Kuzey Avrupa ve Doğu Asya

Gezip gördüğün seyahat ettiğin yerler arasında seni en çok etkileyen yer neresidir?

A.Y: Sarıgerme/Dalyan