Alper Bey iyi ki sizin ile tanışma imkanım oldu. Ben kendi açımdan konuşursam benim için Siz 10 Parmağınız’da 10 Marifet olabilirsiniz.:)

Sizin için böyle diyebilir miyiz?

Bir bakıma evet bir bakıma hayır. Yapılacaklar henüz sırada beklerken henüz kendimi bu şekilde nitelendirmem erken karara varmak gibi olur. Marifetli bulduğun için teşekkürler.

Açıkçası Biraz kendinizi tanıtır mısın demek istemiyorum? Ama merak ettiğim şu var; üniversite yıllarınızda dağcılık ile, bunun yanında fotoğrafçılıkta da kendinizi geliştirdiniz. Ayrıca benim bildiğim paraşüt, yamaç paraşütü, maraton koşuları, bisiklet turları var. Bu kadar çok yönlü olmayı nasıl başarıyorsunuz? Ayrıca bu özellikleri kendinize katmak nasıl oldu? Nasıl karar verdiniz? Size kattığı değerler nelerdir?

Hepsinin başında istemek ve inanmak. Beraberinde sabretmek var. Bana doğa sporlarının kattığı en önemli özellik. Sakin, sabırlı ve dingin kafa ile yola devam etmek. Her hobinin bende bıraktıkları, bana kazandırdıkları paha biçilemez. Yeni insanları, kültürleri tanımak ve onlarla etkileşimler kurmak. Hepsi de çok zevkli ve sadeydi.

4 Kıta’da koşulan 4 Ultra Maraton’a katıldınız? Nasıldı? Hepsinin ayrı ayrı güzellikleri vardır muhakkak. Bir yıl içinde maratonları başarı ile tamamlayarak bir ilki gerçekleştirdiniz; Grand Slam’a* bir Türk sporcunun adını yazdırdınız. Bunu başarmak nasıl bir duygu?

Grand Slam bir yıl içinde dört ayrı kıtada her biri 250 km uzunluğundaki dört ultra maratonun başarıyla tamamlanması ile elde edilen çok önemli bir unvan. 2012 yılından bu yana ilk ve tek Türk’ üm, Dünyadaki 28 kişi arasına girdim.  Türk bayrağını her etapta dalgalandırmak, tişörtlerimizde küçük boyutta olsa da bayrağımızı taşırken çantamızda devasa boyutta olanı taşımak. Keyifli, heyecanlı ve meşakkatli bir süreç.

Maratona nasıl hazırlanıyorsunuz? Neler yapıyorsunuz?

Öncelikle hangi maratonu seçeceğime kara veriyorum. Coğrafi yapısı, ulaşımı, kayıt bedeli, antrenman durumu vs kriterleri de gözönünde bulundurarak seçimimi yapıyorum. Seçim sonrası başka zorlu süreç, antrenman sıklığı ve şiddeti ne olmalı. Elbette geneteik faktörler ve aldığı eğitimlerin de bireyin yetişmesi anlamında çok çok önemli.

Hayatta vazgeçemeyeceğin, olmazsa olmaz üç şey nedir?

Koşmak, çikolata, kahve. 🙂

Sizi hayatta en çok ne mutlu eder?

Sağlıklı olmak, sevdiklerimle beraber spor yapmak ve seyahat etmek.

Spor ile mutluluk arasında nasıl bir bağ kuruyorsunuz?

Spor Can’ dır desem yanlış olmaz inan. Moral seviyesi, hormonal durum, bakış açısı, hayattan keyif almak… Koşmak, sağlıklı yaşam ve zihnimize olduğu kadar bedenimize de önemli faydaları olan bir spor dalı.

Hayat felsefeniz nedir?

Asla vazgeçme, hayal et, inan ve geçmişini koru, öğren ama her daim yönümüz ileriyi gösterecek derecede kendini geliştir. Fırsatını değerlendir ve de çevrendekilerle aynı yola çık.

Sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleriniz nedir?

Sevdiğim özellik olarak asla vazgeçmemem diyebilirim. Bazen sıradaşı olaylar da olabilir, planlar istediğimiz boyutta gerçekleşmez. Sözlerinin arkasında durmayan ya da net karar-sonuç konusunda deneyimsiz kişilere nedense olumlu yaklaşamıyorum.

Ormana bırakılsanız bir hafta vahşi doğada hayatta kalabilir misiniz?

Yaşarım, ne zaman? 🙂

Gezmeyi ve seyahat etmeyi sever misin? Mutlaka görmeliyim dediğin bir yer var mı?

İkisine de bayılırım. Genelde koşu organizasyonları dışında Türkiye ya da yurtışından gelen kişilere rehberlik yaparız. Yeni yerler keşfetmek ve seyahat de vazgeçilmezlerimiz elbette. Everest ve ana kampta (5000 m. civarı) koşabilmek, oraya tırmanmak.

Gezip gördüğün seyahat ettiğin yerler arasında seni en çok etkileyen yer neresidir?

Atakama Çölü ve Antarktika , bu iki efsane yere ulaşım zor ama verdiği keyif de bir o kadar değerli. Güney Amerika karış karış gezilmeli.

Uzun seyahatler mi, kısa kaçışlar mı? Hafta sonlarını değerlendirir misiniz?

Eğer yeni yerler görüyor ya da tazelenmiş olarak evinize dönüyorsanız inanın her hareket örnek alınası tavır sergiliyor. Hafta sonları bir davetimiz yoksa antrenmanın bir parçası olan uzun mesafe koşularını da ekleriz.

Sizin için tatil-deniz-kum güneş üçlemesi midir? Yoksa gezelim-görelim-yiyelim mi tercih edersiniz?

Tatil-deniz-kum üçlemesi yerine gezelim-görelim-yiyelim ve de keşfedelim! 🙂

Mavi Tur mu? Tren Yolculuğu mu yoksa uçak mı?

Keşke koşmak olsa. Bisiklet de çok iyi, hem çevreci hem de verdiği mesaj çok güzel. Tren yolculuğu üç seçenek arasında ambiyansı ve çekiciliği yüksek olanı. Son kararım evet, tren yolculuğu.

Küresel ısınma, doğal yaşam ve orman konuları var, Bu konularda siz ne düşünüyorsunuz?

Sanki tüm insanoğlu el-fikir birliği etmişcesine Dünyayı hor kullanarak yok etme çabası içinde. Tüketim toplumu olduk çıktık. Genç yaşta eğitim yoksunu olan gençler sonraki nesiller için doğru bilgiler aktramıyor ve de yeni nesil duyarlı olmayacak belki de. Yaşın önemli olmadığını iletmek isterim, aynı zamanda gelir durumu da öyle. Her daim öncelikli olarak kişinin bilinçli olması gerekir. Ne kadar duyarlı, paylaşımcı, hakkımızı arayan ve de her daim koşmaktan vazgeçmeyenler olarak desteklerinizin için teşekkür ediyorum. En basitinden lüzümsuzsa ışığı söndür ya da musluğu kapat. Harcanan doğal kaynaklar, hepimizin, Dünyanın. Sonraki nesillere miras bırakmak için üzerimize düşen çok görev var.

Teşekkürler.