Uçmak mı istiyorsunuz? Birde bunun üstüne Akrobasi uçuşu yapmaya ne dersiniz? O zaman size verebileceğim adres Ali İsmet Öztürk. Akrobasi uçuşu Ali İsmet Öztürk  tarafından organize ediliyor.

Size biraz Ali İsmet Öztürk beyi anlatayım. Türkiyenin ilk akrobasi pilotlarından. 1984 Yılından beri havacılığın içinde. Müthiş  bir deneyime sahip. Ultra Light uçaklarla uçmaya başladı. Uçak ve helikopter ticari uçuş ehliyetini aldı. Avrupa’da kendisine müthiş Türk diyorlar. Kendisi Avrupa’da ve Türkiye’de bir çok havacılık gösterisine katılarak müthiş gösterilere imza atıyor.  Ali ismet Öztürk bey’e www.acromach.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Uçmaya ve uçaklara karşı çocukluğumdan beri merakım var. Neden olmasın dedim? Ali İsmet Öztürk bey ile telefonda konuşup randevulaştık. Randevu saatin’de buluştuk. İlk olarak uçak ve uçuş ile ilgili brifing’ten sonra uçuş için hazırlanmaya başladım. Hangara girdiğim’de 2 muhteşem uçak ile karşılaştım. Özel bir uçak olan tamamı el yapımı özel olarak üretilmiş olan Mor renkli uçak. Zaten uçağın isimi’de renginden geliyor. Adı “MOR MENEKŞE”. 2 uçak benim uçacağım uçak kırmızı renkli ben ona “Ateşli Çocuk” adını taktım. Kırmızı renginden dolayı.

Uçuş esnasında uçağın ön tarafına takılı kamera ile uçuş kayıt edilebiliyor. Uçuştan sonra Dvd’ye kaydedilerek uçuşunuzun hatıra görüntülerine sahip olabiliyorsunuz.  Uçuşa başlamadan önce pistin başında pisti kontrol etmek gerekiyor. Bu kontrol’ün ilgimi çekmesinin nedeni şu; Uçtuğumuz uçak diğer uçaklardan biraz farklı burun kısmı arka kısmından daha yüksekte olduğu için diğer uçaklardaki gibi önünüzü görmekte problem var. Bu yüzden hem pisti ortalamak hem de kalkıştan önce pistti görebilmek için böcek, tavşan, karınca J veya başka bir şey olup olmadığını kontol etmek için uçağı hafif çapraz sağ ve sol yapılması gerekiyor. Sanki uçak dans ediyormuş hissi yaratıyor.

Uçuş uçak pisten kalktıktan sonra dairesel yükselerek başlıyor. Akrobasi uçuşunun yapılacağı yüksekliğe ve havadaki sanal çizgiye çıktıktan sonra akrobasi uçuşu başlıyor. Akrobasi uçuşu yaklaşık 7 ila 12 dakika arasında sürüyor. Ben 8 dakika kadar dayanabildim. İlk kural şu herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde uçuş bitiyor. Yani mideniz bulandığında, başınız döndüğünde mutlaka söylemek zorundasınız. Çünkü G kuvvetine alışık olmaya vücudunuz buna tepki veriyor. Negatif G basıncı hissederken birden Pozitig G basıncına maruz kalabiliyorsunuz.

Müthiş bir duygu. O hızda özgür hissediyorsunuz kendinizi. Tavsiye ederim.