Airbnb Nedir ?

Ağustos 2008 yılında kurulan San Francisco, California merkezli Airbnb, insanların çevrimiçi olarak veya cep telefonundan ya da tabletten dünya çapındaki benzersiz konaklama yerlerini kaydetmesi, keşfetmesi ve rezerve etmesine yönelik güvenilir bir topluluk pazar yeridir.

İstediğiniz ister bir gece için bir daire, ister bir hafta için şato, isterseniz de bir ay için villa olsun, Airbnb insanları 65.000 şehir ve 191 ülkeden fazla yerde her fiyat noktasında benzersiz seyahat deneyimleriyle bağlar. Ayrıca, birinci sınıf müşteri hizmetleri ve büyüyen bir kullanıcı topluluğuyla, Airbnb insanların yerlerinden fazladan para kazanmalarının ve yerlerini milyonlarca kişiden oluşan bir kitleye sergilemelerinin en kolay yoludur.

Kısaca Airbnb insanların kendi evlerini veya boş odalarını kiralaması ve gideceğiniz şehirlerde otel dışı konaklama metodu olarak kısa süreli ev kiralamak için doğmuş bir platformdur. Seyahatleriniz’de ev ortamı rahatlığını sağlamak, Merkezi bir yer seçerek günü birlik turlar yapabilirsiniz. Çocuklu Aileler için’de ideal bence. Çünkü Bebek ve çocuklar genelde yerlerini yadırgan ve güvenli bir ev ortamı hissetmek ister. Ev ortamı olması seyahatinizde rahat etmenizi sağlar. Airbnb.com.tr üzerinden açacağınız üyelikle gideceğiniz yerde kısa süreli ev kiralayabilir ya da boş evinizi kiraya verebilirsiniz.

Konaklama ihtiyacını karşılamak için alternetif bir sistemdir. Ekonomik bir çözüm olması ve yerel kültüre yakınlaşmak için de iyi bir fırsattır. Otele vereceğiniz para kadar belki daha uygun bir ücretle konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Güven en önemli unsurdur. Karşılıklı güvene dayalı sistemde güveni sarsmamak en önemli önceliğiniz olmalıdır.

Ev kiralarken, klasik bir otel tutuyormuşçasına lokasyon, oda sayısı, ev tipi, fiyat ve temizlik kriterlerine bakın ve sizin için uygun olanı seçin.  Evin kiralanabileceği gibi, evin belli bir odası da kiralanabilmektedir. Evde kalabilecek kişi sayısı, yeterli donanım, ek temizlik ücreti, sigara içme ve evcil hayvan kabul durumu gibi kendinize özel kriterler, anahtarın teslim alınış şekli dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Ev sahibinin referanslı ve sık kullanılan bir hesabı olması da eski yorumları okuyabilmek açısından önemlidir. Uzun vadeli kalma sürelerinde evdeki Çamaşır makinesi, mutfak ve pişirim gereçleri gibi. ek donanımın ihtiyaçlarınıza uygun olmasına da özen gösterilmeli. Gidilecek şehrin hava durumuna göre evin Isıtma sistemi, klima v.s de dikkat edilecek noktalardandır. Evi kiralamadan önce, ev sahibine istediğiniz soruyu sorarak bilgi alabilir, sonrasında ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Ev kiraya verirken, yine dürüstçe adres ve içerik bilgilerinin doğru girilmesi, istenenlerin ve hassasiyetlerin doğru ve detaylı belirtilmesi, toplu ulaşım ağına yakınlık ve ulaşım bilgileri, havalimanları ve tren istasyonlarından eve ulaşım alternatifleri ve ücret politikası açık açık belirtilmelidir. Fiyat belirlemek için evinize yakın özelliklerdeki benzer teklifleri kıyas alabilirsiniz. Başlangıçta düşük referansınız varsa, “airbnb’de yeniyim, kısa süreli indirimli fiyat var” gibi düşünüp değerinin biraz altında bir teklifte bulunmak tercih edilmeyi ve ilerisi için referans biriktirmeyi sağlar.

İlk üyelikte temel bilgilerin tümünün doldurulması ve dürüstçe yazılmasını öneririm. Bu çok önemli.

Ödemeni tamamı, websitesi üzerinden kiralama sırasında yapılıyor. Ev sahibi ile ekstra bir para alışverişine girmiyorsunuz. Ödeme yaptıktan sonra ev sahibi 24 saat içinde müsaitliğini belirtiyor ve ödeme kredi kartınızdan çekiliyor.

Her satış işlemi (kiralama) sırasında Airbnb komisyon alıyor. Kiralayanın belirttiği fiyata belli bir komisyon eklenir ve toplam tutar site üzerinden ödenir.

Açıkçası ben daha denemedim ve yapmadım. Edindiğim bilgiler yukarıda ki gibidir. En kısa zamanda tecrübelerimi de sizin ile paylaşacağım.